Neděle, 15. prosince 2019

Plzeň přijala hrob generála Prokopa

07.09.2010
K 39 čestným hrobům města Plzně, o které se stará radnice, zřejmě přibude zakrátko čtyřicátý. Patří válečnému letci, generálmajorovi Janu Prokopovi, kterému město udělilo v roce 1996 čestné občanství.

K 39 čestným hrobům města Plzně, o které se stará radnice, zřejmě přibude zakrátko čtyřicátý. Patří válečnému letci, generálmajorovi Janu Prokopovi, kterému město udělilo v roce 1996 čestné občanství. Jeho hrob na boleveckém hřbitově teď město přijalo se souhlasem městské rady do svého majetku a navrhne zastupitelům, aby se stal dalším čestným městským hrobem. Městu hrob přenechala formou daru manželka generálmajora Prokopa, která péči o něj zvládá težko, uvedla Vlastimila Rašková z magistrátu. Starost o hrob převezme Správa hřbitovů a krematorií města Plzně, která zajistí pravidelnou údržbu, opravy a výzdobu.

Čestný hrob má v Plzni například Josef Skupa, Augustin Němejc, Karel Klostermann, Luděk Pik nebo první porevoluční primátor Stanislav Loukota. Ten koupilo město nedávno od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Hrobové zařízení totiž propadlo státu, protože primátor Loukota zemřel bez dědiců.