Středa, 27. května 2020

září

Anticenu za ochotu informovat dostaly za policejní reformu ministerstvo vnitra a prezidium

30.09.2016
Praha (lidovky.cz) - Ministerstvo vnitra a policejní prezidium získaly hlavní anticenu v soutěži o ochotě úřadů poskytovat informace. Dostaly ji za "chaotické informování o policejní reformě". Výsledky dnes zveřejnila pořádající Otevřená společnost. Nejvyšší pozitivní ocenění získalo město Děčín za umožnění účasti veřejnosti na rozhodování, mimo jiné při plánování dálničního přivaděče.

Prvorepubliková budova je k mání

30.09.2016
Vyškov (Vyškovské noviny) - Má dvě podlaží a postavená byla v období první republiky. Nyní je administrativní budova nacházející se ve Vyškově za obchodním domem Prior v Nerudově ulici k mání. Prodává ji stát. „Objekt nyní není využívaný. Jeho součástí je i garáž. Minimální kupní cena je stanovená na osm milionů sto sedmdesát tisíc korun. Aukce proběhne formou podání, jimiž se bude tato cena zvyšovat.

Farnost se chtěla zbavit ruiny kostela, soud jí to zakázal

30.09.2016
Bílý Kostelec na Litoměřicku (Právo) - Po celé České republice katolická církev spravuje přes sedm tisíc kostelů a kaplí. Zvláště na severu a západě Čech je jich řada v dezolátním stavu a faráři jen těžko hledají způsob, jak je opravit nebo jak se jich zbavit. Bílém Kostelci na Litoměřicku se pokusila církev využít právní možnosti převést nechtěnou nemovitost na stát. Tuto možnost opustit nevyužívaný majetek má každý vlastník, ale církev narazila. Její žádost, aby pozemky i zchátralý kostel převzal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), odmítl jak katastrální úřad, tak krajský soud v Ústí nad Labem. Podle soudce Vojtěcha Cepla je farnost povinna pečovat o kulturní památku podle zákona o státní památkové péči a nemůže opustit majetek, o který se dlouhodobě nestarala.

1322 návštěvníků si prohlédlo prostory Ministerstva financí

29.09.2016
Praha (parlamentnilisty.cz) - Poprvé v historii měli občané možnost si prohlédnout prostory, kde v Letenské ulici na Malé Straně od roku 1921 úřaduje ministr financí, jeho kolegové a podřízení.

Další osud ukradených věcí

26.09.2016
Praha (Česká televize) - Reportáž o movitém majetku z trestné činnosti, který má ve své správě ÚZSVM.

Trest za transparentnost?

23.09.2016
Praha (Právo) - Už dlouhou dobu se mluví o nutnosti zvýšit transparentnost státní správy. Někteří o tom nejen mluví, ale dokonce pro to i něco dělají. A jiní zase dělají všechno pro to, aby se pokud možno vše utajilo. O Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových se často mluví jako o „mocném a neznámém“ a v minulosti to určitě byla pravda. Už rok a půl se ale snažím, aby byl znám jako „otevřený a transparentní“, což pije krev mnoha lidem ve veřejné i soukromé sféře. Skončila pro ně totiž doba parazitování na státním majetku.

Kuriozity ve skladu státní veteše

19.09.2016
Praha (Aha!) - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových zastupuje stát ve více než devíti tisících majetkoprávních jednáních v hodnotě přes 500 miliard korun. Státní majetek za další desítky miliard má v přímé správě. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových má ale v depozitu také řadu kuriozit... Co se s nimi děje? Některé věci se zničí, jiné si můžete i vy koupit v aukci. I tak je ve skladu našlapáno. Co tam tedy mají?

Soud: liberecký Němec versus Benešovy dekrety

12.09.2016
Liberec (Mladá fronta DNES) - Až Ústavní soud se bude zabývat sporem libereckého restituenta německé národnosti Rudolfa Dreithalera se státem kvůli pozemku neoprávněně zabaveného komunisty. V Liberci totiž vznikl paradox. A stát chce znát odpověď, jak podobné případy řešit.

Trenýrky, které Ztohoven vyvěsili na Hradě, mohou propadnout státu

12.09.2016
Praha (idnes.cz) - Červené trenýrky, které členové umělecké skupiny Ztohoven vyvěsili loni v září na Pražském hradě, jsou nyní součástí trestního spisu. Podle původního záměru umělců měly skončit v Národní galerii, je ale možné, že se tam nikdy nedostanou. Jako předmět doličný mohou propadnout státu.

Špatné divadlo, pak Tuzex. Dům v centru Prahy z 19. století je k mání za 400 milionů

12.09.2016
Praha (lidovky.cz) - Státním prodejem roku měla být barokní perla Invalidovna, jenže tu nikdo nechtěl. Skutečným tahákem v nabídce majetkového úřadu je mohutný dům v ulici U Půjčovny stojící pár stovek metrů od pražského hlavního nádraží. Odpovídá tomu i vyvolávací cena: 390 milionů.

Konec chátrání? Oprava komunistické věznice je blízko, ministři podepsali klíčový dokument

08.09.2016
Uherské Hradiště (aktualne.cz) - Oprava unikátního areálu bývalé věznice v Uherském Hradišti je reálnější než kdykoliv dříve. Zástupci všech dotčených institucí totiž podepsali důležité memorandum, které řeší budoucnost tohoto místa.