Sobota, 23. února 2019

ÚZSVM prodal Dívčí Hrad za více než 5 milionů korun

31.01.2018 |
ÚZSVM prodal Dívčí Hrad za více než 5 milionů korun
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v dnešním výběrovém řízení s aukcí nabízel k prodeji zámecký areál Dívčí Hrad na Bruntálsku. Zvítězila nabídka české právnické osoby ve výši 5 010 000 korun.

Jsem ráda, že se nám pro Dívčí Hrad podařilo najít nového vlastníka, protože žádná státní instituce zájem neprojevila. Věřím, že nový vlastník tuto památku zrekonstruuje a vdechne jí nový život. Opět se ukázalo, že nově zavedený způsob prodeje nepotřebného majetku, a to výběrové řízení s aukcí, je nejen transparentní, ale i výrazně zvyšuje příjmy do státního rozpočtu, v tomto případě o téměř 40 %,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Minimální kupní cena byla stanovena na 3 300 000 korun. Celkem bylo přijato sedm nabídek a nejvyšší doručená nabídka v listinné podobě dosáhla 3 600 000 korun.  V následné aukci padlo celkem 22 příhozů a konečná cena se vyšplhala na 5 010 000 korun. Nyní bude připravena smlouva s vítězem k podpisu a následně bude předána ke schválení Ministerstvem kultury.

Areál tvoří budova zámku, park s pozůstatky dvou kruhových kašen, kamenný most, ohradní zeď se třemi baštami, barokní sýpka, bývalá konírna a zděná patrová budova upravená na byt správce. Areál, který je veden jako kulturní památka, má celkovou plochu 5 998 m².
Jedná o bývalý církevní majetek Suverénního řádu Maltézských rytířů, který na něj neuplatnil nárok dle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. ÚZSVM získal celý komplex od Ministerstva zdravotnictví ČR v roce 2015.