Pondělí, 25. března 2019

ÚZSVM ve spolupráci s hasiči zajistil pokácení nebezpečného jasanu u rodinných domů v Kopřivnici

13.03.2018
ÚZSVM ve spolupráci s hasiči zajistil pokácení nebezpečného jasanu u rodinných domů v Kopřivnici
Novojičínské pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) využilo na základě Memoranda o spolupráci uzavřeného mezi ÚZSVM a Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR už opakovaně pomoci hasičů při odstranění nebezpečných stromů. Naposledy, těsně před příchodem jara, požádal úřad hasiče o pokácení vzrostlého jasanu ztepilého v těsné blízkosti zástavby rodinných domů v Kopřivnici-Lubině.
 
Více než desetimetrový strom byl po celé délce kmene napaden dřevokazným hmyzem a současně bylo u více než poloviny koruny zjištěno rozsáhlé prosychání hlavních i výplňových větví. Vzhledem k masivnímu napadení a nevratnému poškození stromu povolil odbor životního prostředí Městského úřadu v Kopřivnici pokácení nebezpečné dřeviny.
Likvidaci stromu provedli hasiči ze stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v Novém Jičíně s využitím vysokozdvižné techniky ze stanice v Bílovci. S ohledem na bezprostředně sousedící rodinné domy nebylo možné strom pokácet najednou, ale nejdříve postupně uřezat větve a následně po částech odřezávat kmen.
Pokácení stromu provedli hasiči v rámci své odborné přípravy. Spolupráce je zároveň prospěšná i s ohledem na úspory ve státním rozpočtu. Provedení obdobné práce soukromou firmou by vyšlo státní pokladnu na více než deset tisíc korun.