Pátek, 6. prosince 2019

Fodermayerův pavilon nikdo nechce. Nemocnice ho dá státu

21.03.2016
Plzeň (Mladá fronta DNES) - Úž téměř pět let je Fodermayerův pavilon v Plzni - Doudlevcích nevyužitý. Opuštěný je od května 2011, kdy se dokončilo stěhování onkologie do nového pavilonu v areálu Fakultní nemocnice v Plzni -Lochotíně. Nemocnice se pokoušela po celou dobu objekt prodat, nepodařilo se to ani po snížení ceny zhruba na polovinu. „Nyní Fakultní nemocnice Plzeň připravuje předání budovy Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových,“ informovala mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.
Původní znalecký posudek stanovil cenu objektu na 74 milionů, v posledním pátém kole už se nabízel za 38,6 milionů. „Nehledá se ale někdo, kdo bude mít 40 milionů, ale spíš 100 milionů. Pavilon bude třeba zrekonstruovat,“ zamýšlí se Petr Otte, makléř realitní kanceláře Pubec, která s prodejem v poslední fázi několik týdnů také pomáhala.
 
Za pět let nevyužívání se stav budovy podstatně nezhoršil, odpovídá však době vzniku a účelu, kterému naposledy sloužil. „Nutné investice by souvisely s konkrétním záměrem investora. Lze předjímat potřebu investic do kotelny, výtahů a celkové modernizace, včetně úprav dispozice,“ říká Levorová.
 
Objekt je nyní prázdný, zamčený a hlídaný. Je odpojen od energií, provozní náklady související se základním zabezpečením objektu činí zhruba 80 tisíc korun za rok. „V okamžiku, kdy bude budova předána ÚZSVM, tyto finanční náklady odpadnou,“ konstatuje Gabriela Levorová a dodává, že převodem nemocnice ušetří také náklady spojené s hledáním potenciálního kupce. „Poslední nabídkové řízení stálo jen na povinné inzerci přes 300 tisíc korun,“ upozorňuje Levorová. Fodermayerův pavilon je majetkem ČR, FN Plzeň měla pouze právo hospodaření. Pokud by se jej podařilo prodat, získané peníze by putovaly do státního rozpočtu.
 
Podle makléře Otteho potenciál pavilon má - je to krásná budova, nachází se v atraktivní lokalitě, je v relativně dobrém stavu a náleží k ní dostatečně velký pozemek. Navíc územní plán nebrání například výstavbě bytů. „Na druhou stranu velikost budovy může být pro některé investory přítěží,“ míní Petr Otte a dodává, že přestavba bude finančně náročná.
 
Sám by za ideální využití pokládal dům s pečovatelskou službou či domov pro seniory. „Bohužel soukromí investoři musí uvažovat tak, aby se jim vstupní investice do budoucna vrátila,“ je si vědom Otte.
 
Podle Lindy Hejlové, ředitelky odboru hospodaření s majetkem státu ÚZSVM, bude úřad po převzetí budovy muset nechat vypracovat nový znalecký posudek. „Cena určitě nebude stejná, troufám si říct, že bude vyšší. Ceny nemovitostí v intravilánu města Plzně jdou pořád ještě nahoru,“ naznačila Hejlová a dodala, že objekt se pravděpodobně bude prodávat formou výběrového řízení nebo ve veřejné dražbě. Začínat se bude na ceně určené znaleckým posudkem.
 
Na úřad už se prý obrátili první zájemci o tento objekt. „Uvidíme, nakolik bude schůdná cena, ale zájem tady je,“ konstatuje Linda Hejlová. Věří, že výběrové řízení by mohlo být vypsané ještě v letošním roce.