Sobota, 7. prosince 2019

Tajná nemocnice ve Hředlích je prodaná

15.03.2017
Hředle (Berounský deník) – Tajná záložní nemocnice ve Hředlích u Berouna má po dlouhé době nového majitele. Ve výběrovém řízení na prodej nemocnice zvítězila nabídka přesahující 26 milionů korun. „Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) přišla v pondělním výběrovém řízení na prodej areálu bývalé záložní nemocnice v Hředlích u Berouna jedna nabídka ve výši 26,2 milionů Kč. Nabídka, kterou podala právnická osoba, splnila všechny podmínky výběrového řízení,“ uvedl Ondřej Kuropata za Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Zmíněný úřad převzal bývalou záložní nemocnici postavenou pro případ války či epidemie od Ministerstva zdravotnictví na základě usnesení vlády České republiky.
Ta 15. června 2015 rozhodla o změně příslušnosti hospodaření s tímto majetkem.
Nemovitosti pak byly nabídnuty ostatním státním institucím, ovšem žádná z nich neprojevila o nabízený majetek zájem. Od té byla v nemocnici na prodej.
Vojenskou moderní nemocnici ve středočeských Hředlích nechala postavit v sedmdesátých letech tehdejší československá vláda pro případ vypuknutí války. Během hrozby ptačí chřipky kolem roku 2005 byl areál převeden na Zdravotní zabezpečení krizových stavů a měl sloužit jako záložní nemocnice. Kapacita nemocnice je veliká. V případě epidemie či války by v ní našlo pomoc až 500 pacientů. „Za celou její historii se zde však neléčil ani jediný pacient,“ poznamenal Ondřej Kuropata.
 
O „utajený“ areál nemocnice v obci Hředle však nikdo neměl dlouho zájem. Původně byl nabízen za 39 milionů, později jeho cena klesla na 34 milionů.
Ani za takovou částku se jej ale prodat nepodařilo. Cena nemocnice se proto snižovala dál. Podle starosty Hředlí Josefa Čermáka se snížila dokonce až na 12 milionů korun. „Za tu cenu se pak kupec našel a nemocnici koupil. Záměr, který s objektem měl, však neuspěl u CHKO Křivoklátsko, a tak se nemocnice vrátila zpět státu. A ten ji začal znovu prodávat,“ vysvětlil starosta Hředlí.
Situace by se asi opakovala, kdyby se nepřihlásil současný kupec a nekoupil ji za 26,2 milionu korun.
Komplex nemocnice ve Hředlích u Berouna tvoří osm budov a 22 pozemků o výměře přes dva hektary. V minulých měsících budovy využívaly zejména filmové štáby. Čtyřpatrový komplex budov na okraji Hředlí disponuje kompletním technickým zázemím, lůžkovými pokoji, heliportem i vybavenými operačními sály, které nikdy nikdo nevyužil. Je rozdělený do nespočetného množství sterilních místnost. Kdykoli připravených k použití.
Každá místnost měla předem jasně vymezený účel.
Stačilo jen dovézt zařízení a nemocnice by mohla v podstatě okamžitě fungovat. Co nyní s opuštěným a nevyužitým areálem nový majitel zamýšlí?
„Pro nás jediným kritériem byla výše ceny. O záměru nového majitele nemáme povědomí. Způsob využití nemocničního komplexu my neřešíme. Dá se ale předpokládat, že když se areál nemocnice nachází v chráněné krajinné oblasti, tak tam určitě budou nějaká omezení,“ vysvětlil za Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových Ondřej Kuropata.
Osud záložní nemocnice není obyvatelům Hředlí lhostejný. Její podej sledují a co s ní bude dál, zajímá většinu z nich. Mají strach, aby nový majitel rozsáhlý komplex nepředělal na ubytovnu a nebo nějaké rušné turistické zařízení.
Objevily se i spekulace o využití budovy pro uprchlíky v době migrační krize. „Jsme malá vesnička a celkem klidná. Neumím si představit, že by z nemocnice někdo udělal ubytovnu pro zahraniční pracovníky či imigranty. Nevadilo by nám nějaké rehabilitační zařízení. Jsem zvědavá, co s nemocnicí nový majitel zamýšlí,“ poznamenala K. Procházková.