Sobota, 7. prosince 2019

Týraní psi, poníci, ale i pavouk a had. Stát ročně „zdědí“ desítky zvířat

10.03.2017
Praha (Blesk.cz) - Sklípkan, hroznýš, agamy, krávy i želvy. I tato zvířata se už dostala do vlastnictví státu, a to například po zemřelých lidech, kteří neměli žádné dědice. Každý rok se musí úředníci postarat o desítky nejrůznějších zvířat. Nejčastěji jde o psy a koně, které stát často získá poté, co je veterináři kvůli týrání odeberou původním majitelům.
Hned osm týraných psů z Plané u Mariánských Lázní na konci února připadlo státu. Jejich majitelka je chovala v naprosto nevyhovujících podmínkách, místo pelíšků měli obyčejné bedny a dvorek, kde žili, byl plný nebezpečného nářadí a odpadů. Teď v útulku pro opuštěné psy v Borovně čekají na nové majitele.
 
Zdaleka nejde o výjimečný případ, každý rok do „vlastnictví“ státu připadne několik desítek živých tvorů. Nejčastěji jde o týraná zvířata, která jsou odebrána původním majitelům na základě veterinární kontroly, případně ta, která se stát získá v rámci dědického řízení od zemřelých lidí bez dědiců. Na starost je ve všech případech má Úřad pro zastupovaní státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).
 
„Zvířata umisťujeme do náhradní péče a co nejdříve se jim ve spolupráci s útulky a záchrannými stanicemi snažíme najít nový trvalý domov,“ uvedl pro Blesk.cz mluvčí úřadu Radek Ležatka. Předání zvířat se podle něj řeší zpravidla ve spolupráci s útulky a lidé je většinou mohou získat zadarmo. „Velký zájem je o štěňata, naopak staří psi často čekají na nový domov déle,“ dodal s tím, že loni se takto podařilo „udat“ 80 psů. Jednoho si vzal dokonce hlídač objektu, který patří státu.
Slepice, sklípkan i hroznýš
 
Za posledních pět let se takto museli úředníci postarat o více než 360 zvířat. Nejčastěji jde o psy a koně, ale výjimečné nejsou ani jiné netypické druhy. Vedle kachen, králíků, slepic nebo koček to byly třeba čtyři agamy, činčila, osm krav a 13 želv. Loni to pak byla čtyři týraná morčata, a dokonce také sklípkan nebo hroznýš.
 
Nedávno také úředníci nezodpovědné majitelce odebrali několik poníků. Bydleli na mokré podestýlce a na jejich nevyklizených exkrementech rostlo dokonce několik hub. Teď čekají na nové majitele:
 
Asi nejotřesnější případ řešil úřad před pár lety v Ostravě, kde veterináři a policie chovatelce zabavili celkem 40 týraných psů. Psi byli vyhladovělí na kost a velmi zanedbaní. „Tady nám připadlo 19 psů, 21 jich totiž mezitím zemřelo nebo muselo být utraceno. Z těchto 19 psů je již pouze jeden v útulku ve Vsetíně,“ uvedl Ležatka.
 
V rámci dědictví nezískává stát jen zvířata, ale nejrůznější předměty. V minulých letech šlo vedle nemovitostí třeba o vkladní knížky, bankovky z období protektorátu, briliantové šperky, králíkárnu nebo dokonce koňský kočár. V roce 2015 tímto způsobem stát získal 14 tisíc věcí v celkové hodnotě 274 milionů korun.