Pondělí, 25. května 2020

Devastovaná kulturní památka v Hnojníku má nového vlastníka

24.06.2008
Zchátralý zámek v Hnojníku má nového majitele. Stala se jim společnost AAron House z Českého Těšína.
Potvrdil to Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který jednu z nejohroženějších kulturních památek po uplynulé čtyři roky spravoval.

Posledním majitelem historické budovy byl švýcarský podnikatel JÁĽrg Debrunner, kterého v jeho vlasti odsoudili za majetkové trestné činy. Na Frýdecko“Místecku mu patřilo na třicet nemovitostí, o které se však nestaral.

Zámek postavil v 18. století Karel Václav Bees z Chrostiny, jehož rod byl od roku 1736 majitelem obce. Předtím Hnojník vlastnily nejrůznější šlechtické rody a také Těšínské knížectví. Původně barokní zámeček v 19. století jeho vlastník přestavěl ve stylu slezského empíru podle projektu známého vídeňského architekta Josefa KorhÁ¤ussela. Šlechtický rod se udržel v Hnojníku i po rozpadu rakousko-uherské monarchie v roce 1918. Až do roku 1923 mu patřila většina půdy v obci, avšak v pozemkové reformě byla část polí rozdělena mezi drobné zemědělce.

V noci z 5. na 6. července 1930 přespal na zámku první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk v rámci své návštěvy Těšínska.
Po druhé světové válce došlo k vyvlastnění zámku a rodina Beesů se přestěhovala do Ostravy.
Zámeček nejprve spravoval místní národní výbor a později v něm sídlilo ředitelství státního statku. Po převratu objekt koupila společnost Silas a poté již zmíněný Švýcar Debrunner prostřednictvím společnosti Fleet Wood, který dílo kulturní zkázy dokonal.