Pátek, 18. října 2019

Zámek v Hnojníku má nového majitele, budou v něm asi byty

20.06.2008
Zchátralému zámku v Hnojníku na Frýdecko-Místecku se blýská na časy. Zámek koupila nedávno firma AAron House z Českého Těšína, která jej zamýšlí zrekonstruovat a upravit ho k bydlení.

Zchátralému zámku v Hnojníku na Frýdecko-Místecku se blýská na časy. Zámek koupila nedávno firma AAron House z Českého Těšína, která jej zamýšlí zrekonstruovat a upravit ho k bydlení.
Přestože firma zatím nechce přiblížit více své plány, její zástupce Jaroslav Rozenák řekl, že projekt bude developerského charakteru.
Na přímou otázku, zda bude v objektu bydlení apartmánového charakteru, odpověděl, že se tomu dá tak říkat. Na otázku, zda bude v obnoveném zámečku také restaurace nebo podobný podnik, odpověděl, že se to nevylučuje.


Prozatím však nechceme blíže své plány upřesňovat, ale rozhodně nemáme se zámkem žádné nekalé úmysly, ujišťuje Jaroslav Rozenák.
Přitom dodal, že zámek bude po celý příští víkend, tedy v sobotu i v neděli od 9.00 do 18.00 hodin přístupný veřejnosti. Chceme ukázat místním lidem, v jakém stavu jsme zámek dostali a jak se o něj bývalí majitelé starali. Musíme tam jen trochu pozametat a pak jej chceme ukázat obyvatelům obce. Víme, že mají k zámku velký vztah, řekl zástupce firmy, která zámek koupila.


Starostka Hnojníku Dagmar Molinová řekla, že je šťastná, že se konečně zámku někdo ujal. A nejen já, určitě i mnoho lidí v obci, kterým ležel problém chátrajícího zámku na srdci, řekla starostka a dodala, že obec dnes nemá kromě kostela nic, čím by se mohl chválit. A je škoda, když máte v obci takovou památku a nic v ní není, řekla starostka s tím, že by ráda, kdyby v zámku jednou fungovala zase obřadní síň, kterou si tam pamatuje.
Zámek donedávna po čtyři roky spravoval Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. V jeho rukou skončil zámek v roce 2004 jako objekt z majetku z trestné činnosti po pravomocném odsouzení obžalovaného švýcarského občana.


Ten byl společník obchodní společnosti, která nakoupila v podhůří Beskyd několik desítek nemovitostí včetně zámku. Zámek je jednou z nejohroženějších kulturních památek v celé České republice a snad jej čeká lepší osud než ve vlastnictví předchozích majitelů.Původně barokní zámek Hnojník z 18. století prošel poslední velkou přestavbou v roce 1899. Na přelomu 19. a 20. století byl rezidencí barona Jiřího Beese a v roce 1930 v něm nocoval prezident T. G. Masaryk při cestě krajem.