Pátek, 6. prosince 2019

Žatec má od státu zdarma pozemky a žádá o dotaci na hřiště a chodníky

ŽATEC Téměř tři hektary pozemků získal začátkem roku zadarmo Žatec od státu, když mu Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových předal území, které leží na velkém sídlišti Jih 2. Hodnota pozemku je 4,2 milionu korun. Jde především o silnice, chodníky, parkoviště či zeleň. To vše chce Žatec v budoucnu opravit. Proto chtěl území převzít a řekl si o něj. „Úřad požadavku města sjednotit majetkové vztahy k tomuto pozemku vyhověl,“ potvrdila převod Jana Rennerová z ÚZSVM.
Lokalitu mezi ulicemi Jižní, Volyňských Čechů a Mládežnickou plánuje radnice zkrášlit, ale bude záležet i na tom, jaké se jí podaří získat dotace. „Plánujeme podat žádost o dotaci Nadace ČEZ na rekonstrukci dětského hřiště poblíž bývalého výměníku na Jihu. Hned vedle je nové malé oplocené hřiště,“ popsal jeden z plánů místostostarosta Žatce Jan Novotný.
 
Většinu prací by chtěl Žatec udělat z Programu regenerace panelových sídlišť. Naposledy z něj však mohlo město získat nejvýš 2 miliony, což náklady zdaleka nepokryje, potřeba jsou spíše desítky milionů na celou lokalitu. Ty ale zatím město ve svém rozpočtu nemá a bude muset hledat zřejmě i jinde.
 
Část sídliště se opravila naposledy v roce 2007, za více než 10 milionů vznikly nové chodníky či hřiště v části Jihu 2. V ulicích Stavbařů, Jabloňové či Javorové ale obyvatele stále trápí staré a děravé chodníky a chybějí tu i hřiště, která měla podle původního projektu sloužit různě starým dětem.