Úterý, 31. března 2020

Naučná stezka mezi hrobkami? Všechno je možné

Na hřbitově dostanete mapku s životopisem pohřbených a vydáte se mezi hrobky.
Opava - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových převedl před časem bezúplatně do péče města mj. také jedenáct historicky velmi cenných hrobek. Hláska nyní zvažuje možnost vytvořit mapku těchto architektonických skvostů, doplněných životopisem jejich majitelů. Zájemci by si s nimi mohli projít celou trasu městským hřbitovem. Myšlenka zůstává ve hře. Pokud to rozpočet na příští rok dovolí, může k vytvoření mapky dojít, míní tajemník opavského magistrátu Tomáš Elis.
Mezi nejcennější patří Grauerova hrobka. V roce 1898 ji nechal postavit člen opavské Obchodní a živnostenské komory Emil Grauer jako zmenšeninu gotické kaple. Její oprava má být skončena letos. Hrobku zdobila umělecky hodnotná barevná vitrážová skla, osazená do rozet a úzkých gotických oken, ukončených lomeným obloukem. Toto unikátní dílo zhotovil představitel evropské secesní vitráže Josef Mehoffer. Původní vitráže byly uskladněny v technických službách. Teď jsou odborně restaurovány a poté budou vystaveny v Obecním domě. Do opravené hrobky přijdou jejich kopie, říká vedoucí odboru majetku města Jiří Elbl.
Další hrobky, převedené do správy města, patřily rodinám Rotter - Salzborn, Habel - Nedela, Nitsche - Riedel, Lassmann, Klinger, Gessner, Kraus von Wurbentrau, Weisshuhn, Dorasil, Wenzelides. Pro svou mimořádnou uměleckou a uměleckořemeslnou hodnotu bylo šest hrobek navrženo na kulturní památku. Ministerstvo kultury zastavilo v roce 2009 řízení o prohlášení těchto hrobek za kulturní památky a Národní památkový ústav teď návrh přepracovává. Ve finální podobě ho předá ministerstvu kultury s podnětem k zahájení nového řízení, dodává Jiří Elbl. Na těchto hrobkách provádějí údržbu pracovníci technických služeb. Jednání mezi námi a magistrátem o jejich opravách jsou stále aktuální, ale vše záleží na finančních možnostech města, řekl náměstek ředitele technických služeb Martin Girášek.