Úterý, 31. března 2020

Vrátili Brodu vzácné lunetové obrazy

Dalších šest historicky cenných lunetových obrazů prošlo v průběhu letošního roku rukama restaurátorů. Potřebné peníze našla havlíčkobrodská radnice.
S financováním nákladných oprav pomohly kraj i ministerstvo kultury. Radnice v Havlíčkově Brodě jim za to zaplatila tři sta čtyřicet tisíc korun. Náklady na opravu těchto půlkruhových obrazů s náboženskými motivy pomohla městu uhradit dotace Kraje Vysočina a Ministerstva kultury ČR,ť uvedla mluvčí města Alena Doležalová. Ta dodala, že havlíčkobrodská samospráva uhradila ze svého rozpočtu zhruba polovinu uvedené sumy.

Ve špatném stavu
Město Havlíčkův Brod vlastní celkem pětačtyřicet památkově chráněných lunet. Získalo je bezúplatným převodem před dvěma lety. Díla, která jsou většinou ve špatném stavu, postupně obnovuje. Zatím se s pomocí dotací podařilo zrestaurovat jedenáct lunet a jeden oltářní obraz. Lidé si pět z nich mohou prohlédnout v budově havlíčkobrodského Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových ve Štáflově ulici,ť pokračovala mluvčí radnice Doležalová.
Uvedený úřad byl v minulosti majitelem všech lunetových obrazů. V roce 2007 začal s městem Havlíčkův Brod jednat o jejich bezúplatném převodu. Jednání skončila v lednu 2009.

Pod holubím trusem
Augustiniáni nechali cyklus lunetových obrazů namalovat u několika autorů. Kromě náboženských motivů zachycují i zákoutí města. Mniši se tak prý chtěli zavděčit brodským měšťanům, kteří o chudý řád v pobělohorské době příliš nestáli. Lunety zůstaly na svém místě i po zrušení kláštera v roce 1788, sundány byly zřejmě až na začátku minulého století.
V osmdesátých letech byly objeveny na půdě klášterního kostela pod nánosem holubího trusu. Pracovníci havlíčkobrodské galerie je očistili a umístili do lepších prostor. Potřebné peníze na restaurování ale tehdy bohužel nesehnali. Na půlkruhových obrazech jsou zachyceny dva cykly. Augustiniánský cyklus a cyklus Ze života svaté Rodiny. Unikátní lunetové obrazy mají rozměry zhruba tři krát dva metry.