Sobota, 4. dubna 2020

Bankovky po zavražděném muži rozšířily sbírku muzea

05.11.2014
Prostějov – Před dvěma lety přišli do jeho bytu pro sbírku poštovních známek a mincí, kterou mu chtěli ukrást. Nic si sice neodnesli, ale dvaaosmdesátiletého muže zavraždili. Sbírka cenností v hodnotě desítek tisíc korun, která zůstala po zavražděném, však neměla svého dědice, a připadla tedy státu. Ten ji nyní předal brněnskému muzeu.

​Pracovníci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) řešili takový případ v regionu poprvé. „Jednalo se o první případ na Prostějovsku, kdy jsme zdědili sbírku mincí po zavražděném,“ potvrdil Ivo Popelka, ředitel územního pracoviště úřadu v Brně.

Soubor po zavražděném obsahoval bankovky a mince až ze šestnáctého století a má hodnotu 120 tisíc korun. Pracovníci úřadu je bezplatně převedli Moravskému zemskému muzeu v Brně. „Rozsáhlá sbírka mincí a bankovek obsahovala platidla z doby panovníků Ferdinanda I., Ferdinanda II., císaře Františka I. či zlatníky Františka Josefa I. Součástí souboru jsou platidla carského Ruska, Německa a Švédska a také různé pamětní mince, řády a papírové bankovky ve velmi zachovalém stavu,“ vyjmenoval Robert Hurt z oddělení komunikace úřadu.

Vražda se stala v březnu 2012 v Okružní ulici v Prostějově. Dva muži tehdy přepadli nemocného seniora u něj v bytě.

Muži po něm požadovali peníze, které jim senior odmítl dát. Jeden z nich starého muže brutálně napadl, když jej dvakrát udeřil do hlavy a hrudníku, druhý z nich pak seniora udusil polštářem. Oba muži skončili s šestiletým a osmnáctiletým trestem ve vězení. Platidla po zavražděném muži nyní obohatila sbírky numismatického oddělení Moravského zemského muzea v Brně. Proč dědictví po muži z Prostějovska nezískalo muzeum z regionu? „Umělecká díla, sbírkové předměty či jiné věci muzejní a galerijní hodnoty se předávají organizační složce státu či státní organizaci, kterou určí ministerstvo kultury. To v tomto případě doporučilo předat sbírku brněnskému muzeu,“ vysvětlil Ivo Popelka.
Pracovníci úřadu musejí řešit zhruba dvacet případů ročně, kdy v regionu nemá majetek svého dědice. A někdy se jedná o kuriózní dědictví. „Za poměrně zajímavé lze považovat dědictví veteránu Škoda Spartak, Škody 1000 MB, elektrického invalidního vozíku nebo starožitností. V minulosti propadlo státu i sedmdesát kilogramů zvěřiny z pytláctví,“ vyjmenoval Ivo Popelka.
 
Region| Střední Morava