Pondělí, 20. ledna 2020

ÚZSVM zlikvidoval osm nelegálních palíren

16.12.2004
Celkem osm zařízení sloužících k nelegální výrobě alkoholu zlikvidoval v uplynulých dvou letech ÚZSVM Územní pracoviště Brno. "Černé" pálenice jsou mnohdy zhotoveny velmi umně a z kvalitních materiálů, nejčastěji jsou likvidovány rozřezáním na kusy a končí ve sběrných surovinách.

Konkrétně se jednalo se o zařízení k výrobě alkoholu zajištěné na Hodonínsku (zabráno majitelům v obcích Vnorovy, Šardice, Blatnice pod Sv. Antonínkem), Vyškovsku (zabráno majiteli v obci Velešovice), Zlínsku (zabráno majiteli v obci Drnovice u Valašských Klobouk) a Uherskohradišťsku (zabráno majitelům v obcích Nedachlebice, Ostrožská Lhota, Starý Hrozenkov). Jednotlivá zařízení např. odměrné skleněné válce, lihoměry, plastové barely, sudy, plynové hořáky, hadice, chladící zařízení atp., jsou fyzicky likvidována odvozem do sběrných dvorů či prostřednictvím kovošrotu.

 
Zabavování nelegálních palíren je věcí Policie České republiky. ÚZSVM se však ujímá realizace na základě usnesení okresního soudu o zabrání věci nebo na základě uložení propadnutí věci příslušné komise k projednávání přestupků městského úřadu.

Nedovolená výroba lihu může naplňovat skutkovou podstatu trestného činu podle ustanovení § 194a trestního zákona, pokud naplňuje materiální stránku trestného činu, a to dosažení určitého stupně společenské nebezpečnosti - nedovolené pálení nebo jinou výrobu lihu ve větším množství. Trestným činem je i neoprávněné zhotovení a přechovávání zařízení na výrobu lihu. Trestní zákon ve shora uvedeném ustanovení stanoví v těchto případech sazbu odnětí svobody až na jeden rok nebo peněžitý trest nebo propadnutí věci.Izabela Filová

vedoucí samostatného oddělení Komunikace