Sobota, 28. března 2020

Budějovická radnice chce stavět byty

České Budějovice (ceskobudejovicky.denik.cz) - V úvahu přichází obecní pozemky v areálu bývalého vojenského cvičiště.

Až několik set nových obecních bytů může vzniknout v areálu bývalého českobudějovického cvičiště ve Čtyřech Dvorech. Ve volbách se tématu věnovalo hned několik stran a shodla se na tom i nová koalice, která příští čtyři roky povede město.
Podle primátora Jiřího Svobody (ANO) je zahájení výstavby městských nájemních bytů pro mladé rodiny nebo seniory už obsaženo i programovém prohlášení nové koalice. „Je to možné v Rošického ulici,“ jmenuje Jiří Svoboda lokalitu, kde by se mělo stavět. „Chceme využít také dotace, které se připravují,“ dodává primátor. Otázkou je zatím objem takové akce při investičních možnostech města.

Výstavba by ale měla svého jasného adresáta. Za TOP 09, která je členem nové koalice, říká Tomáš Bouzek, že by se mělo jednat o mladé rodiny, handicapované nebo seniory. České Budějovice by při chystané bytové výstavbě mohly využít půjčku Evropské banky. Ta má v dohledné době na podobné účely nabídnout městům a obcím úvěry s velmi nízkým nebo nulovým úrokem. Státní nebo i evropské peníze by tak podle vedení Českých Budějovic mohly přispět k tomu, aby radnice připravila bytovou výstavbu ve Čtyřech Dvorech. Podle Tomáše Bouzka by ale takovému využití obecních pozemků měla předcházet architektonická studie využití celého rozsáhlého území bývalého cvičiště.

Výstavbu bytů by město mohlo realizovat nejen ve Čtyřech Dvorech, myslí si obyvatel Pětidomí Ivan Fabián. „V centru a jeho blízkém okolí bytů ubývá. Přitom pro mladé by to bylo vhodné,“ říká Ivan Fabián a dodává, že petice, kterou na toto téma dal dohromady má nyní necelých dvě stě podpisů a chce s ní oslovit budoucí zastupitelstvo.

„Byty by mohly vzniknout v části bývalých kasáren v Žižkově třídě, není třeba do celého areálu stěhovat úředníky,“ míní Ivan Fabián a připojuje, že další vhodný objekt je na Mariánském náměstí. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových už delší čas nabízí městu nebo kraji k využití objekt bývalého policejního ředitelství. „Je to místo vhodné i tím, že je zadním traktem obrácené do klidné Haškovy ulice,“ vysvětluje výhody svého námětu Ivan Fabián.

V krajském městě se nyní připravuje několik projektů větší bytové výstavby. Už ve fázi stavebního řízení je třeba dům s několika desítkami obytných jednotek, který by měl vyrůst v Čechově ulici. V podobě studie a příprav dopravního napojení je zatím projekt až tisícovky nových bytů třeba ve Vrbenské ulici v Suchém Vrbném.