Sobota, 28. března 2020

Stát prodal dům, kam jezdíval Putin. Nový majitel řeší, co s ním

Jevany (idnes.cz) - Úzká asfaltka zařízlá do mírného svahu lemovaná smrky a vzrostlými kaštany. Typický obrázek pro lesní čtvrť městečka Jevany jihovýchodně od Prahy. Kousek nad zdejším rybníkem, v ulici V Zátiší, stojí za potrhaným drátěným plotem opuštěný hotel Interpatria. Není to ledajaké místo. Kdysi sem jezdíval za svou rodinou Vladimir Putin, dnes jeden z nejmocnějších mužů planety.

Chátrající areál patřil státu, který se ho roky snažil neúspěšně prodat. Teprve před pár dny ho Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) za 7 milionů předal společnosti Rezidence Jevany. Ve druhé polovině 80. let žila v jevanském rekreačním areálu Putinova tehdejší manželka Ljudmila Škrebněvová a dvě dcery – starší Marie a mladší Jekatěrina. Putin, důstojník KGB, tehdy sloužil u tajné služby ve východoněmeckých Drážďanech. A jakmile měl čas, za Ljudmilou, která pracovala jako zahraniční dopisovatelka v Československu, dojížděl. Tehdy areál vlastnilo mezinárodní vydavatelství Otázky míru a socialismu. Do Jevan se tak sjížděli novináři z celého východního bloku. Bylo to strategické místo. Ve zdejších lesích nebyli tak na očích veřejnosti, přitom to do Prahy měli jen kousek. Místní na Ljudmilu Putinovou vzpomínali jako na milou nenápadnou ženu, která si na lesním pozemku často hrála s dětmi. A třeba v zimě na svahu u hotelu sáňkovaly. A když měl přijet Voloďa, jak říkávala svému manželovi, velmi se na něj všechny těšily. I mladý Putin na sousedy působil nenápadně. Stejně jako desítky Sovětů, kteří do jevanského areálu v dobách socialismu jezdili.

„Zvažujeme různé záměry využití, ať už by se jednalo o nějaké apartmány, nebo třeba dům pro seniory. V tuto chvíli to ale nejsem schopen úplně konkrétně specifikovat,“ popisuje advokát Ivo Kratěna, jednatel společnosti Rezidence Jevany. Budovu v Jevanech převzal ÚZSVM od Ministerstva pro místní rozvoj v roce 2016. Tehdy znalec hodnotu nemovitostí odhadl na 11,8 milionu korun. Zájemce úřad ale sehnal až ve čtvrtém kole soutěže. „V prvních třech kolech o nemovitosti neměl nikdo zájem, proto byla cena postupně snižována. Nemovitosti byly nakonec prodány za 7,3 milionu korun,“ upřesňuje mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Ještě v roce 2011 přitom stát areál nabízel za 30 milionů korun. Marně. Ležatka upozorňuje, že tendr i výši ceny mimo jiné značně komplikoval fakt, že se v rekreačním areálu potkávalo několik soukromých vlastníků. Jak některých menších staveb, tak pozemků, s nimiž musel stát uzavřít nájemní smlouvy. „Samozřejmě ten problém, pokud to problémem lze nazývat, přetrvává. Ale věříme, že dojdeme s ostatními majiteli nemovitostí ke smysluplnému konsenzu,“ říká Kratěna. Zda dnes opuštěný dům, kde před třemi desetiletími žila Putinova rodina, srovnají se zemí buldozery, si netroufá odhadovat. „Určitě nepředpokládáme, že je v tak špatném technickém stavu, čili ho lze i nadále využít. Objekt je nějak udržovaný a samozřejmě je to o nějaké investici do něj. Ale v tuto chvíli vám nemohu dát úplně definitivní informaci. Přece jen vlastnictví trvá krátkou dobu a každý záměr, který jsem zmínil, má jiné souvislosti,“ dodává.

Naposledy hotel Interpatria fungoval v roce 2003, kdy sem soukromá firma vozila děti na školu v přírodě. Tehdejšímu majiteli, ministerstvu pro místní rozvoj, ale neplatila nájem. Pak dokonce musela zasáhnout bezpečnostní agentura a vyměnit zámky, aby se stát firmy zbavil. Od té doby je hotel prázdný.