Čtvrtek, 9. dubna 2020

Spor o katedrálu po letech znovu před soud

06.10.2005

PRAHA - Obvodní soud pro Prahu 1 se konečně začne zabývat podstatou třináct let se táhnoucího sporu církve a státu o svatovítskou katedrálu a další budovy na Pražském hradě. Jednání jsem nařídila na 25. října, řekla včera Právu soudkyně Libuše Fritzová.


Právě ona přitom již v prosinci 1994 vynesla verdikt, kterým katedrálu i ostatní sporný majetek v areálu Hradu přiřkla církvi. Proti jejímu rozhodnutí tehdy protestovala více než stovka poslanců. V listopadu 1995 odvolací soud její rozsudek zrušil, věc vrátil a od té doby se vlekly nekonečné tahanice o to, kdo vlastně ve sporu zastupuje stát a kdo církev.


Uzavřelo je až letošní srpnové rozhodnutí Nejvyššího soudu, který zamítl dovolání Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových proti dvěma loňským verdiktům pražského městského soudu a Obvodního soudu pro Prahu 1. Ty určily jako církevní subjekty oprávněné žalovat stát Metropolitní kapitulu u sv. Víta a Kolegiátní kapitulu Všech svatých na Hradě Pražském.


e by ale už teď koncem října konečně padl rozsudek, se zdá jako značně nepravděpodobné. Nemohu tušit, zda věc už v tento den rozhodnu, říká soudkyně Fritzová. Podle jejích slov účastníci sporu mohou až do vynesení rozsudku navrhovat jakékoliv důkazy, kvůli jejichž provedení se spor může dále protahovat.


Úřad učiní v tomto případě veškeré zákonem dostupné možnosti ve prospěch státu, konstatovala vedoucí oddělení komunikace Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Izabela Filová.