Středa, 27. května 2020

MF zřejmě nebude už schvalovat prodej státních nemovitostí

27.02.2013
Praha (ČTK) - Převod nemovitostí vlastněných státem do soukromých rukou by již neměl podléhat schvalování ministerstvem financí. Zároveň s tím by ale úřad měl mít větší pravomoci při kontrole s nakládáním státního majetku. Vyplývá to z návrhu novely zákona o majetku státu, kterou ve středu projedná vláda. O nepotřebný státní majetek by se přitom mohl nově za státní organizace starat Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).
  "Hlavním cílem navrhovaných změn je zefektivnit a především zrychlit proces nakládání s majetkem státu," uvedlo MF. ÚZSVM bude navíc moci v případě zájmu státních organizací zajišťovat prodej nepotřebného majetku, a to i s využitím veřejných dražeb. "Operativnější nástroje pro nakládání s majetkem státu získají i příslušné bezpečnostní sbory pro řešení krizových situací a mimořádných událostí," uvádí rovněž materiál.
 
Pro spravování vybraného státního majetku by měl být podle návrhu využíván centrální registr administrativních budov a po dobudování i centrální registr majetku státu.
 
Již loni v prosinci vláda schválila, že státní úřady budou mít povinnost vést evidenci administrativních budov v Centrálním registru administrativních budov. Ten byl spuštěn loni 28. října a má zefektivnit správu státních budov.
 
Komplexní databázi kancelářských budov dosud stát neměl. Celkem je to víc než 4800 nemovitostí. jejich evidenci mají úřady předložit do 1. července 2013.