Úterý, 31. března 2020

Armáda spásy otevře domov důchodců

12.02.2014
Šumperk (Šumperský a jesenický deník) – Své služby hodlá rozšířit Armáda spásy, která v Šumperku provozuje centrum sociálních služeb v areálu Luže. V budoucnu zde v jedné z budov plánuje otevření domova pro sociálně slabé seniory. Podobná zařízení Armáda spásy provozuje v Ostravě.
​„Jedná se o budovu bývalé školy, která se nachází vedle objektů, které již využíváme. Máme představu, že zde bude domov pro starší muže a ženy, jejichž špatná sociální situace jim neumožňuje využít stávající síť ubytovacích zařízení pro seniory. Jednat se bude například o klienty z řad bezdomovců,“ vysvětlil záměr ředitel šumperské Armády spásy David Jersák. Domov pro seniory by měl mít kapacitu kolem třiceti lůžek. Armáda spásy nyní bude hledat zdroje financí, pokusí se také využít možnou dotaci z evropských peněz.
           
„Zatím se jedná pouze o záměr, studii ještě zpracovanou nemáme, ale jedná se o bývalou školní budovu, která nyní slouží jako sklad, takže náklady na přestavbu nebudou malé,“ dodal David Jersák.
           
Budova je nyní majetkem města, které ji nedávno získalo od státu. Hodnota bezúplatně převedeného majetku, který zahrnuje několik budov a také pozemky, činí 31 milionů korun.
           
„Armáda spásy doposud tento majetek užívala na základě smlouvy o výpůjčce, která byla uzavřena na omezené období. To nedovolovalo rozsáhlejší investice. Převod areálu napomůže městu Šumperk účastnit se dotačních programů, které může využít i Armáda spásy. Čerpání dotací bylo doposud podmíněno vyřešením vlastnických vztahů,“ řekl mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Robert Hurt.
           
V současné době provozuje Armáda spásy v Šumperku azylový dům pro muže i ženy, noclehárnu a denní centrum pro bezdomovce. Kromě toho také v areálu funguje velkokapacitní kuchyň, která některé klienty zaměstnává.
           
Armáda spásy, která je oficiálně zároveň církví, v Šumperku své sociální služby nabízí od roku 1992.
 
Foto popis| LUŽE. Areál v lokalitě Luže získalo od státu město Šumperk. Umožní to rozvoj komplexu.
Foto autor| Foto: ÚZSVM
Region| Střední Morava