Pátek, 6. prosince 2019

Miliony zabavené za podvody s DPH odvedl ÚZSVM do státního rozpočtu

25.02.2014
Zlín - ÚZSVM, odbor Odloučené pracoviště Zlín (Územní pracoviště Brno), odvedl do státního rozpočtu téměř 19 milionů korun zabavených pachateli podvodů s odvody daně z přidané hodnoty. Státu zastoupenému ÚZSVM tato částka propadla na základě pravomocného rozsudku Krajského soudu v Brně – pobočky ve Zlíně, pozměněného rozsudkem Vrchního soudu v Olomouci.
Jednalo se o peněžení prostředky ve výši necelých 739 tisíc eur, nacházejících se na účtu německé obchodní společnosti vedeném u jednoho z tuzemských bankovních domů. Jednatel této společnosti byl společně s dalšími osobami uznán vinným zvlášť závažným zločinem zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Uvedeného jednání se měli spolupachatelé dopustit tím, že v období let 2010 až 2011 vytvořili z velkého množství obchodních společností účelové obchodní řetězce, v rámci kterých pak realizovali spekulativní nákupy a prodeje zboží – barevných a jiných kovů. 
 
Jediným cílem a účelem těchto obchodů však bylo podle rozsudku soudu zkrátit, respektive neodvést daň z přidané hodnoty u prvního článku obchodního řetězce, tzv. ztraceného obchodníka, který pořizoval zboží od dodavatele z Evropské unie. Další firmy zařazené do řetězce přitom plnily funkci tzv. nárazníkových společností, když nákupy a prodeje v rámci těchto řetězců prováděly účelově a nikoli s cílem uskutečňovat hospodářskou činnost, ale s cílem spáchat daňový podvod a tuto protizákonnou činnost svojí zdánlivě řádnou obchodní činností zastřít.
 
 
Děkuji za informování veřejnosti.
 
v z. Robert Hurt
vedoucí sam. odd. Komunikace