Čtvrtek, 5. prosince 2019

Zastupitelé řekli: Louka bude města

15.09.2010
Znojemské zastupitelstvo kývlo na převod areálu Louckého kláštera do rukou města. To jej chce po částech pronajímat. Brzy se má objevit zájemce o podnikání z Izraele.

Loucký klášter je symbolem Znojma. Je dobře, že jej získáme od státu zdarma. Teď jen najít vhodné investory, kteří by v něm chtěli podnikat. Také tak se včera vyjádřili na své poslední schůzi zastupitelé Znojma. Stát sice chtěl původně klášter v Louce prodat, ale po letech marných pokusů záměr vzdal. Dnes nemá peníze na jeho opravu. Proto jej nakonec nabídl Znojmu zdarma. Představitelé města o případném získání a dalším využití Louky již roky debatují. Už v době, kdy jsme schvalovali žádost o bezúplatný převod jsme věděli, že nemá smysl dělat nákladné studie využitelnosti kláštera. Jedno je však jisté. Jeho využití musí být ve veřejném zájmu, řekl na včerejším jednání zastupitelstva starosta Znojma Petr Nezveda.

Zdůraznil, že nalezení jediného zájemce, který by chtěl využívat celý areál kláštera je nepravděpodobné. Proto je nutné snažit se areál využít po částech. V okamžiku, kdy bude město vlastníkem,můžeme žádat o evropské peníze. Suma, která bude na rekonstrukci kláštera potřebná, je velká a myslím si, že převážnou část nákladů by měli nést investoři, nastínil Nezveda. Jako první vlaštovku a příklad uvedl vinařskou společnost Znovín, která již roky část Louky úspěšně komerčně využívá.

Příští týden se navíc do Znojma ohlásil zástupce izraelského velvyslanectví se zástupci potencionálních investorů. Přesné záměry zatím neznám, pokud přijdou s nějakou zajímavou myšlenkou, jistě ji sdělím, slíbil starosta.

První muž radnice zdůraznil, že statika a střecha Louckého kláštera je v pořádku a město tak má poměrně dlouhou dobu na oživení této dominanty Znojma. Jako úspěch zhodnotil současný stav jednání představitelů města a státu zastupitel Miroslav Kavka. Musím poděkovat vedení města za to, že v této komplikované záležitosti udrželo nervy a dotáhlo věc až do tohoto úspěšného konce. Jak vše bude vypadat dál, to je výzva pro další zastupitelstva, konstatoval Kavka.

Čtyřiadvacet přítomných zastupitelů nakonec jako jeden muž hlasovalo pro převod kláštera na město, zdržel se jen představitel opozice, sociálně demokratický kandidát na starostu, Zbyšek Kaššai.

Významnému objektu nyní svitla naděje na jeho oživení.

Bude potřeba mít přesnější studii využití, která by měla zahrnovat také rozdělení celého objektunalogické celky a jejich následné paralelní využití. Například jízdárna je ideální prostor pro vznik městského společenského centra, naznačil již dříve Nezveda.

Ostatních více než sedmdesát bodů programu stihlo včerejší zastupitelstvo projednat poměrně rychle. Zastupitelé se více zdrželi jen v diskusi o údajně nevýhodném převodu podílu v bývalém pivovaru Hostan. Na závěr jednání poděkoval starosta všem zastupitelům za jejich práci, neboť se v této sestavě sešli včera naposledy. Noví zastupitelé města vzejdou z komunálních voleb, které budou už za třicet dní.