Rekonstrukce
Klárova ústavu v Praze

Časté dotazy

Jaké jsou plány na budoucí využití budovy?

Cílem ÚZSVM je záchrana této výjimečné nemovité kulturní památky nacházející se naproti sídlu Úřadu vlády. Po kompletní rekonstrukci bude budova využívána Úřadem vlády jako reprezentativní a administrativní pracoviště.

V předpřípravné fázi byla vypracována studie proveditelnosti, budova byla zaměřena pomocí 3D skenování a byl zpracován stavebně-technický a stavebně-historický průzkum.

 

Jaká je historie bazénu?

Původní bazén s pozvolným vstupem se nachází v suterénu zahrad­ního křídla a je dlouhý 25 metrů. Byl vybudován již na počátku 20. století a byl tak využíván klienty tehdejšího Klárova ústavu slepců. Samotná budova byla vyhotovena v letech 1906 až 1908, ke slavnostnímu otevření pak došlo v květnu roku 1909.

Po obou stranách bazénu se nacházejí oddělené dámské a pánské sprchy. Z prostor bazénu pak bylo možné se přesunout buď do sauny nebo o patro výše, kde se nacházely například tělocvičny. Reprezentativní prostory zahradního křídla Klárova ústavu byly navštěvovány i vidoucími. Koncertní sál i další prostory tak byly bohatě vyzdobeny secesními štuky, podobně bohatě bylo vyzdobeno také masivní zábradlí, nad chodbami se klene pilířová arkáda.

V 70. letech 20. století byl na pozemku přistavěn technický objekt, ve kterém byla umístěna strojovna vzduchotechniky a úpravna vody pro provoz bazénu. Podle dostupných informací sloužil bazén do konce 80. let. Během povodní v roce 2002 byl suterén budovy poškozen.

 

Je pravda, že sauna, která zde dříve byla, byla údajně nejstarší v Praze?

Z veřejně dostupných informacích vyplývá, že v druhé budově Klárova ústavu slepců, později známé jako Dům kultury těla, byla otevřena první veřejná sauna v Praze.

 

 

Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.