Na Olomoucku vznikne nový biotop

05.09.2023 - Olomouc

Charváty na Olomoucku získaly od ÚZSVM bezúplatně pozemek pod bývalým slepým ramenem řeky Moravy. Obec tu plánuje vybudovat biotop.

Pozemek s výměrou přes 2 000 m2 leží v nezastavěném území Čertoryj. Má historicky přírodní původ charakteru vodní plochy, která zadržuje vzlínající spodní vody. Voda z pozemku se vlévá do řeky Moravy a v případě poklesu vody v řece poklesne také hladina v tomto slepém rameni, místo si přesto zachovává povahu mokřadu.

Obec má v plánu, podle předložené studie a technické zprávy, tu za účelem zadržování vody v krajině a zvýšení biodiverzity vybudovat biotop. Tím by došlo k posílení populace mokřadních společenstev a vytvoření stabilního přirozeného prostředí pro jejich život.

 

V rámci revitalizace bude slepé rameno pročištěno, odbahněno a propojeno s řekou prefabrikovaným betonovým rámovým propustkem. Budou také vytvořeny pozvolné břehy a litorální zóny (střídavě zaplavovaná a suchá plocha na okraji vodní plochy, například jezera). Všechna opatření jednak zlepší estetický vzhled lokality, dále se posílí kýžené zadržování vody v krajině a pročištěné slepé rameno se stane vhodným biotopem pro různé živočichy, vznikne například broukoviště. V plánu je také využít relaxační potenciál místa a vytvořit tu atraktivní kus přírody. Dojde k dovybavení obecního mobiliáře lavičkami a výstavbou a vznikne tu klidová a relaxační zóna.

 

Historickým vlastníkem pozemku byla obec Čertoryje, stát pozemek nabyl znárodněním majetku v roce 1950 a ÚZSVM s pozemkem nakládal od roku 2013 po zaniklém místním národním výboru.

Přílohy:IMG_0021.JPGIMG_0023.JPG
Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.