O řopíky je na Liberecku zájem, nového majitele má bunkr u Andělské Hory

08.03.2023

Liberecky.denik.cz. V průběhu 30. let 20. století vyrostly v rámci výstavby československého opevnění malé železobetonové pevnůstky. Na bunkry, kterým se také říká řopíky, mohou lidé dodnes narazit i na Liberecku. Ačkoliv svému původnímu účelu už neslouží, je dnes možné objekt koupit a zvelebit dle svého.

Dlouhodobý zájem o tyto pevnůstky eviduje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Prodej těchto nemovitostí probíhá prostřednictvím elektronických aukcí na stránkách www.nabidkamajetku.cz, do nichž se lze snadno a rychle přihlásit. Zájemci tak mohou sledovat průběh aukce on-line.

 

Nedávno tak ÚZSVM prodal další malý prvorepublikový bunkr, který je situovaný na pozemku o rozloze 22 m² uprostřed lesů u Andělské Hory u Chrastavy. "V tomto případě jde o typ K3/36/A, který ÚZSVM převzal jako nepotřebný majetek Ministerstva obrany ČR. V transparentní elektronické aukci byl nabídnut k prodeji i s pozemkem, na kterém byl zbudován," uvedli zástupci ÚZSVM. Kupní cena 102 980 korun byla odvedena do státního rozpočtu.

 

V lednu byl na Liberecku prodán v prvním kole elektronické aukce jiný řopík za 136 070 korun. Do elektronické aukce bunkru se přihlásili dva zájemci. Požadovanou kauci složil jeden a ten ho také za cenu nejnižšího podání koupil. Řopík, který byl určený pro posádku sedmi mužů, je skryt uprostřed hustého lesa a přístupný je pouze pěšky. Do své správy ho liberecký ÚZSVM získal od Ministerstva obrany jako pro tuto instituci již nepotřebný majetek.

 

Železobetonové pevnůstky lehkého opevnění vzor 37 byly budované ve třicátých létech minulého století po vzoru francouzské Maginotovy linie v rámci výstavby československého opevnění. Lidové označení „řopík“ vzniklo již v druhé polovině třicátých let podle zkratky ŘOP (Ředitelství opevňovacích prací).

 

Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.