Prolhaný Kverulant – reakce na další nepravdivé údaje

09.08.2016

Server Kverulant.org pokračuje ve své kampani proti systému CRAB. Používá přitom naprosto lživá čísla, která neodpovídají realitě, a dále záměrně zamlčuje údaje, které se mu nehodí. Přestože jsme na používání nepravdivých údajů několikrát upozorňovali, stále je opakuje. Předně je naprosto lživá „bombastická“ informace, že systém CRAB stál 1,6 miliardy korun. Patrně bylo nutné částku vynásobit, aby byla informace dostatečně chytlavá.

Jak jsme již několikrát opakovali, skutečná cena projektu byla 254,119 mil. Kč s tím, že 85% hodnoty projektu bylo hrazeno z finančních prostředků EU a zbylých 15% ze státního rozpočtu. Tedy ze státního rozpočtu šlo na pořízení systému necelých 40 milionů korun. Roční průměrné náklady na provoz registru v letech 2015 - 2020 jsou předpokládány ve výši 75,61 mil. Kč včetně DPH. Jinými slovy, pokud zahrneme i prostředky z EU a provoz systému do roku 2020, stále se nedostaneme ani na polovinu údaje, který nepravdivě říká Kverulant.org. I tuto částku za provoz považuje současné vedení ÚZSVM za neadekvátní a vyjednává s dodavatelem o jejím snížení, byť byla předchozími vedeními uzavřena dlouhodobá smlouva.
 
Na žádost serveru Kverulant jsme zpracovali příklady úspor, které systém přináší. Jedním z nich je i plánované umístění soudu na Praze 5. Pokud složka státu zpracuje plán na umístění státních zaměstnanců do nestátních budov a plánuje za to utratit téměř 70 milionů a my díky analýze z CRABu nalezneme umístění soudu ve státních budovách, poté je 70milionová úspora vpravdě reálná, a nikoliv vylhaná. Dále jsme poskytli několik desítek dalších příkladů, dohromady za desítky milionů korun po celé republice. Server Kverulant ale například ve svém článku „opomněl“ napsat, že CRAB byl použit například i při analýze rozmístění pracovišť samotného ÚZSVM, kdy bylo díky němu přesunuto středočeské územní pracoviště do budovy ústředí, a díky tomu mohla být budova prodána a stát získal včetně daně celkem 821,6 milionu korun. Jen touto transakcí se celý systém „zaplatil“ i s provozem na mnoho let.
 
Dalším příkladem činností, které se daří díky práci s daty z CRABu, je zabránění zbytečných rekonstrukcí státních budov. Třeba v Havlíčkově Brodě byla plánována rekonstrukce budovy finančního úřadu za 44 milionů korun. S využitím analýzy dat z CRABu bylo od tohoto plánu ustoupeno, finanční úřad se přestěhuje do volných prostor ve správě ÚZSVM a kromě nevynaložených prostředků na rekonstrukci stát pravděpodobně získá peníze z prodeje budovy. Díky analýzám z CRABu rovněž upozorňujeme státní úřady na „excesy“ v částkách, které platí za nájem, provoz, služby jako ostraha apod. Příkladem může být opět samotný ÚZSVM, kde se podařilo ušetřit meziročně 2 miliony korun za ostrahu. Tato činnost spoří státu další desítky milionů korun. Rovněž se podařilo díky analýzám z CRABu snížit průměrnou kancelářskou plochu na úředníka z 15,9 m2 na 13,4 m2. I to spoří státu značné prostředky. Nic z toho se ale čtenáři serveru Kverulant.org nedozví, protože se to patrně jaksi „nehodí“. Za to se dozví nesmysly o 1,6 miliardy.
 
Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.