Reakce na komentář Hospodářských novin ohledně inventury státního majetku

26.01.2023

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) se důrazně ohrazuje proti nepřesným informacím v komentáři Hospodářských novin týkající se zpracování přehledu pro stát nepotřebných nemovitostí, které na svém jednání dne 25. ledna 2023 schválila vláda.

Cílem tohoto projektu je poprvé v historii vytvořit přehled veškerého nepotřebného státního majetku. Přehledný seznam zefektivní nakládání s nepotřebným majetkem státu a sníží výdaje státního rozpočtu na jeho správu.

 

Zcela nepřesné je tvrzení, že každá státní nemovitost podléhá dani z nemovitých věcí. Tato povinnost platí pouze v případě, kdy je státní nemovitost využívána k podnikatelský účelům, což je v případě ÚZSVM naprosté minimum.

 

Zásadně odmítáme spekulaci o cíleném chátrání nemovitostí, aby byly prodány „za směšnou cenu „příteli“, který se s nimi následně podělí“. Naopak eliminovat prázdné a nevyužívané budovy je jednou z priorit ÚZSVM. Počet těchto budov se nám podařilo snížit o více než 90 %. Při hospodaření s těmito nemovitostmi se snažíme postupovat co nejrychleji podle zákona. Pokud pro nemovitost nenajdeme využití, hledáme nového majitele, který by jí co nejdříve vdechl nový život, mezi státními institucemi či následně širokou veřejností prostřednictvím transparentních výběrových řízení s elektronickou aukcí na webových stránkách www.nabidkamajetku.cz. Pokud by ÚZSVM postupoval tak, jak je uvedeno v komentáři, porušil by tím platné právní předpisy.

 

Co se týče areálu Hanáckých kasáren v Olomouci, ÚZSVM i v tomto případě postupoval v souladu se zákonem o majetku státu. To znamená, že nejprve areál nabídl jiným státním institucím. Jelikož o něj žádná z nich neprojevila zájem, hledal ÚZSVM nového vlastníka mimo stát prostřednictvím transparentní elektronické aukce. V souvislosti s  mimořádnou situací spojenou s konfliktem na Ukrajině, ÚZSVM poskytl Hanácká kasárna zdarma pro potřeby krajského asistenčního centra.

Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.