Reakce ÚZSVM na lživé informace o nedostatečně identifikovaných vlastnících

12.07.2023

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) se důrazně ohrazuje proti zcela nepravdivým informacím o nedostatečně identifikovaných vlastnících nemovitostí, které se objevily v článku serveru vipnoviny.cz (spolek Nelež označuje tento web za dezinformační).

Ve snaze o senzaci se autor článku dopouští řady manipulativních tvrzení. Občanský zákoník, který stanovuje lhůtu, do kdy se mohou skuteční vlastníci nemovitostí přihlásit o svá práva, nabyl účinnosti již v roce 2014. Zcela lživá je tak informace, že agenda nedostatečně identifikovaných vlastníků nemá oporu v zákoně a že jde o nový požadavek a postup současné vlády.

 

ÚZSVM se této agendě od počátku účinnosti občanského zákoníku intenzivně věnuje. Od roku 2014 přispěl k vyřešení již 55 964 nemovitostí zapsaných v katastru nemovitostí na nedostatečně identifikované vlastníky a zahájení šetření u 94 343 nemovitostí. ÚZSVM se zaměřuje ve velké míře na nemovitosti, které komplikují městům a obcím jejich rozvoj, například při budování potřebné infrastruktury. Pomáhá také občanům dohledat majetek, o kterém doposud neměli tušení. V posledních dvou letech se ÚZSVM proaktivně zaměřuje na stavby, a to speciálně na ty, kde má vlastník evidován trvalý pobyt.

 

ÚZSVM také důrazně odmítá, že není veřejnost informována, aby „co nejvíc lidí mohlo být označeno za "nedostatečně identifikované vlastníky" a mohly jim být "v souladu se zákonem" sebrány nemovitosti.“ Naopak cílem ÚZSVM je, aby co nejvíce nemovitostí mělo správně zapsaného vlastníka. Proto pravidelně i prostřednictvím médií informuje veřejnost a apeluje na kontrolu údajů v katastru nemovitostí.

 

ÚZSVM na svých webových stránkách dvakrát ročně aktualizuje seznam nedostatečně identifikovaných vlastníků, který vypracovává Český úřad zeměměřický a katastrální. Aktuální seznam nedostatečně identifikovaných vlastníků je společně s často kladenými dotazy k této problematice zveřejněn na webových stránkách ÚZSVM www.uzsvm.cz/niv.

Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.