ÚZSVM dosáhl v roce 2020 čtvrtých nejvyšších příjmů ve své historii

10.02.2021

Příjmy Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) dosáhly v roce 2020 celkem 1 391 392 772 korun, což představuje čtvrtou nejvyšší částku od jeho vzniku v roce 2002. Oproti schválenému rozpočtu se podařilo příjmy navýšit o téměř 53 %.

„I přes obtížnou koronavirovou dobu se nám v uplynulém roce podařilo prodávat nepotřebný státní majetek, a to zejména v elektronických aukcích, v nichž veřejnost mohla nakupovat od státu movitý majetek i nemovitosti bezpečně a z pohodlí svého domova. Výslednou částku téměř 1,4 miliardy korun považuji za mimořádný úspěch i s ohledem na to, že převážná část agendy ÚZSVM žádné příjmy negeneruje,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu s tím, že se jedná o případy, kdy ÚZSVM například zastupuje jiné organizační složky státu v soudních sporech, dohledává majetek zapsaný na zaniklé státní subjekty či nemovitosti s nejasnými vlastníky nebo prodává majetek v režimu privatizace.

 

Největší část příjmů v roce 2020 tvořily příjmy z prodejů nepotřebných státních nemovitostí, které přesáhly 861 milionů korun. Za prodej pozemků ÚZSVM inkasoval přes 558 milionů korun, příjmy z prodejů ostatních nemovitostí, jako například domů a bytů, za uplynulý rok činily téměř 303 milionů korun. Za pronájem pozemků a ostatních nemovitostí pak ÚZSVM v tomto období získal přes 262 milionů korun.

 

K nejvýznamnějším prodejům loňského roku patří například prodej dvou rodinných domů v Praze-Troji za 48 milionů korun, prodej areálu zahradnictví vhodného i k bytové výstavbě v plzeňské čtvrti Doubravka za 39,9 milionu korun či prodej dvaceti pozemků v Praze na Chodově v blízkosti hotelu Globus za 23,3 milionu korun. Nového majitele získala také například funkcionalistická vila, označovaná jako "Vila Lumiérů 41“, která se nachází v blízkosti barrandovských ateliérů v Praze a kterou ÚZSVM prodal v dražbě za 21,9 milionu korun, nebo areál bývalého vysílacího střediska ve Stěžerech, jenž byl prodán v elektronické aukci za 19,9 milionu korun. Za necelých 17 milionů korun se pak ÚZSVM podařilo prodat bývalou léčebnu dlouhodobě nemocných v Roudnici nad Labem.

 

Na webových stránkách www.nabidkamajetku.cz v současné době ÚZSVM nabízí k prodeji v transparentním výběrovém řízení s elektronickou aukcí nebo dražbě například jedinečný rekreační areál v Želivi ležící na ostrůvku v sousedství zdejšího slavného kláštera premonstrátů za 4 150 000 korun, bývalou léčebnu dlouhodobě nemocných v Bílovicích nad Svitavou za 15 milionů korun, pozemek v pražské Michli za 12 230 000 korun nebo někdejší rekreační komplex "České srdce" v Morávce za 4 990 000 korun.

Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.