ÚZSVM k prodeji nepotřebného státního majetku

06.03.2024

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) reaguje na výroky ohledně prodeje nepotřebného státního majetku, které se objevily v článku na Forbes.cz.

ÚZSVM zdůrazňuje, že při nakládání s nepotřebným státním majetkem musí postupovat v souladu se všemi právními předpisy, zejména zákonem o majetku státu. Zákonem preferovaná varianta je prodej nepotřebného státního majetku formou transparentního výběrového řízení nebo dražby. Pokud by měl ÚZSVM v případě lukrativních nemovitostí „upřednostnit obchodní jednání o podmínkách transakce s případnými, i zahraničními, zájemci“, pak by takovým jednáním zcela porušil zákon.

 

Vyjádření zástupců realitního trhu, jako například že by ÚZSVM měl využít „poradenství mezinárodní realitní kanceláře“, nebo by se měl „nechat profesionálně zastupovat“, jsou evidentně motivována provizí z prodeje lukrativních nemovitostí, která by v takovém případě realitním kancelářím náležela. ÚZSVM zajišťuje prodej nemovitostí a obdobné služby jako realitní kanceláře výhradně svými zaměstnanci, čímž šetří peníze daňových poplatníků v řádu milionů nebo desítek milionů korun.  

 

O prodeji Paláce Broadway ÚZSVM od počátku informoval nejen na svých webových stránkách, ale také na jiných českých i zahraničních realitních portálech. S nabídkou rovněž oslovil například členy organizace PuREnet, zástupce Czechinvestu, či se zastupitelskými úřady České republiky v zahraničí. ÚZSVM navíc vždy poskytoval případným zájemcům informace či dokumenty týkající se této výjimečné budovy a následně je transparentně zveřejňoval na svých webových stránkách.  

 

ÚZSVM upozorňuje, že některé nemovitosti mohou být zatíženy již od předchozích vlastníků právními či jinými vadami (např. předkupní právo, nebo řešení užívacích vztahů), což může délku jejich prodeje prodloužit. Zdůrazňujeme, že se ale jedná o skutečnosti, které ÚZSVM nezavinil.

 

Doplňujeme, že ÚZSVM nabízí nepotřebný státní majetek v transparentních elektronických aukcích na webových stránkách www.nabidkamajetku.cz. Jedná se o historicky první státní elektronický aukční systém, který ÚZSVM vytvořil vlastními silami. Zájem veřejnosti o online prodej nepotřebného státního majetku stále roste. Stránky elektronických aukcí dosud navštívilo 2,8 milionu unikátních uživatelů, proběhlo více než 29 tisíc elektronických aukcí movitého majetku i nemovitostí, z nichž drtivou většinu vyhlásil ÚZSVM, a stát za prodej majetku tímto způsobem od roku 2018 získal již 3,3 miliardy korun.

Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.