Vyjádření ÚZSVM k nemovitostem s nedostatečně identifikovanými vlastníky

31.01.2023

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) reaguje na nepřesné informace ohledně nemovitostí s takzvanými nedostatečně identifikovanými vlastníky, které se objevily v komentáři na Info.cz.

Skutečnost, že tyto nemovitosti přejdou 1. ledna 2024 na stát, je důsledkem změny občanského zákoníku v roce 2014, kdy byla stanovena desetiletá lhůta pro vlastníky nemovitostí uvést zápisy v katastru nemovitostí do pořádku. Do konce roku 2022 se podařilo vyřešit již 50 809 nemovitostí. Zdůrazňujeme, že nejčastějším výsledkem šetření bylo podání podnětu k zahájení dědického řízení, protože vlastník již nežije. Jednalo se o více než 63 % případů.

 

Drtivá většina nemovitostí, které ÚZSVM takto získá, bude převáděna zdarma, například jiným státním institucím, jako jsou Lesy ČR, státní podniky Povodí atd.

 

Zcela nepravdivý je také údaj o čtyřech tisících domech bez vlastníka. Mezi stavbami, které v katastru nemovitostí nemají správně zapsaného vlastníka, totiž převažují například garáže, zemědělské stavby a usedlosti. 

Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.