Vyjádření ÚZSVM ke článku serveru Kverulant.org ohledně systému CRAB

25.11.2015

Server Kverulant.org v nedatovaném příspěvku opakovaně mate čtenáře nepřesnými informacemi o Centrálním registru administrativních budov (CRAB). Například jde o nesprávnou informaci o nákladech na pořízení a provoz CRAB, stát má údajně za informační systém zaplatit 1,6 miliardy korun. Ve skutečnosti se náklady za tento systém, jenž je nástavbou nad stěžejní aplikací ÚZSVM Informační systém majetku státu (ISMS), očekávají od roku 2010 do roku 2019 v přibližné výši 800 mil. Kč včetně DPH.

Smlouvy na provoz systému uzavřela ještě předchozí vedení ÚZSVM a nové vedení ÚZSVM je nepovažuje za adekvátní. Oblast nákladů na provozování systému proto ÚZSVM aktivně řeší a jedná s dodavatelem o poskytnutí slevy v řádech několika desítek procent. Dosavadní jednání bohužel zatím ztroskotává na argumentu dodavatele, že existuje podepsaná smlouva, která je platná do konce roku 2019, a nic ho k poskytnutí slevy nenutí.
 
Systém CRAB slouží mimo jiné ke zjišťování volných administrativních prostor v nemovitostech vlastněných státem a napomáhá ke snížení zbytečných výdajů za komerční pronájmy. Díky němu lze zjistit pro stát nepotřebné majetky, které lze následně prodat. Jedním z mnoha praktických příkladů těchto úspor, ale zdaleka ne jediným, byla v článku zesměšňovaná informace, že „vlivem přestěhování Generálního finančního ředitelství (ve Vyškově) dojde k úspoře – cca 1,2 mil Kč ročně“. Bohužel nezazněla řada dalších, například informace o prodeji administrativní budovy na náměstí Republiky v Praze, kterou se v září podařilo vydražit za 790 milionů korun. Umístění úředníků a následný prodej této budovy byl rovněž umožněn na základě analýz dat z CRAB. CRAB rovněž dokáže odhalit vysoké výdaje státních institucí na provoz budov, např. na úklid či ostrahu, na předražené nájmy nebo naopak nízké příjmy z pronájmu státních administrativních ploch. Úspory v nákladech za ostrahu na samotném ÚZSVM jsou toho příkladem.
Co se týče auditu systému CRAB ze strany Auditního orgánu MF, ÚZSVM podal k auditní zprávě rozsáhlé vyjádření (které ovšem kverulant.org na rozdíl od auditní zprávy nezveřejnil). Je třeba zdůraznit, že audit se týkal smluv uzavřených v období 2010 – 2012, tedy období tehdejšího vedení Úřadu. Další šetření bude následovat ze strany finanční správy a ÚZSVM bude v tomto řízení maximálně spolupracovat. Generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu přijala taková opatření, aby se podobná zjištění již neopakovala. Je ovšem třeba uvést, že tomuto auditu předcházelo 9 jiných kontrol a auditů, například ze strany NKÚ, MMR, MV, ÚOHS, MF odbor Kontrola, FÚ, ale i Auditního orgánu MF. Na základě těchto kontrol nebyla nikdy udělena žádná sankce. Krom toho pořízení systému dvakrát prověřovala Policie, vždy bez zjištění spáchání jakéhokoliv trestného činu, přičemž Policie se mj. zaměřila na to, zda nebyly vynaloženy nepřiměřené finanční prostředky.
Praha, 25. 11. 2015
 
 
Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.