Mapa majetku státu
Unikátní projekt Mapa majetku státu ÚZSVM zpracoval v roce 2015, kdy svépomocí zmapoval veškeré nemovitosti evidované v katastru nemovitostí na stát. V té době bylo téměř 1,6 milionu nemovitostí zapsáno na 1 906 státních institucí, přičemž 1 381 bylo neexistujících, případně v konkurzu nebo likvidaci. Nacházely se mezi nimi třeba takové kuriozity, jako jsou Elektrotechnické závody Julia Fučíka, Západočeské dřevařské závody, Ústav veterinární osvěty Pardubice nebo Federální ministerstvo pro technický a investiční rozvoj. ÚZSVM začal intenzivně pracovat na nápravě.
Nemovitosti zapsané na bezprizorní státní subjekty (tedy nedohledané či zaniklé anebo v konkurzu či likvidaci) ÚZSVM přepisuje na správné vlastníky. Do konce roku 2024 dokázal snížit počet nemovitostí zapsaných na nedohledané a zaniklé státní subjekty o 8 869 (tj. o bezmála 97 procent) a na státní subjekty v konkurzu či v likvidaci o 13 553 (tj. o bezmála 83 procent). Zde ovšem primárně záleží na činnosti likvidátora nebo správce konkursní podstaty.
Prošetřování bezprizorních nemovitostí je velice prospěšné, protože dochází k vyjasnění a narovnání vlastnických vztahů. Krajům a městům je často odstraněna překážka blokující jejich rozvoj, např. v oblasti rozšíření místní infrastruktury, jako je vybudování chodníků nebo čističek odpadních vod. Mapa majetku státu se také využívá k identifikaci nepotřebných nemovitostí, které státní instituce postupně převádějí na ÚZSVM podle § 19b zákona o majetku státu.